Dzisiejszy dzień to :
Szukaj :
Kasy fiskalne

Repozytorium

Nowe Obowiązki podatnika

Cennik usług aktualny

Kasy SHARP

Kasy Elcom

Zmiana mapowania stawek VAT

Nowe obowiązki serwisu
Co nowego !
Nowe obowiązki podatników i serwisów
LIKWIDACJA DZIAŁĄLNOŚCI
Paragon - korekta

Zakończenie pracy kasy

Zwrot ulgi na zakup kasy
Drukarki fiskalne
Drukarki EMAR - Błonie
Rozporządzenia
Mały poradnik podatnika
Zmiana serwisu
Oprogramowanie
Programy dla Firm
Kontakt
Adresy
   
   
 
Strona głównakopiuj tekstnawigatordrukuj tekstwyślij linkadministracja
 
Co nowego !
 

Podatki 2020: Nowa matryca stawek VAT już od kwietnia

W kwietniu 2020 r. w życie wejść mają nowe przepisy dotyczące stawek podatku od towarów i usług (VAT). Nowelizacja przyjęta przez Sejm zakłada uproszczenie i uporządkowanie systemu stawek, co ma pozytywnie wpłynąć na warunki prowadzenia biznesu. W praktyce zmniejszy się m.in. opodatkowanie artykułów higienicznych, pieczywa, owoców oraz e-booków.

 

„Uproszczenie, uporządkowanie i generalnie obniżenie systemu stawek VAT poprawi warunki prowadzenia działalności gospodarczej przez podatników. Będzie to możliwe dzięki eliminacji istniejących niekonsekwencji i nieracjonalności w stawkach VAT, jak również wprowadzeniu instrumentów, które ułatwiają stosowanie przepisów dotyczących tych stawek” – zapowiada Ministerstwo Finansów.

Nowa matryca VAT opiera się na kilku założeniach. Poszczególne grupy towarów/usług będą w miarę możliwości opodatkowane taką samą stawką. W efekcie zlikwidowane zostaną arbitralne kryteria (np. 10 proc. wody w waflach). Do identyfikowania dla potrzeb VAT wykorzystywane będą nomenklatura scalona (CN) do towarów i aktualna PKWiU 2015 względem usług. Nowością będzie także tzw. wiążąca informacja stawkowa (WIS), która określi prawidłową stawkę dla danego towaru/usługi i zapewni podatnikowi ochronę.

Zgodnie z nowelą, lista towarów, w przypadku których dojdzie do obniżki opodatkowania, obejmie m.in. owoce tropikalne i cytrusowe (obniżka z 8 na 5 proc.), pieczywo (z 23, 8 lub 5 na 5 proc.), zupy, buliony, żywność homogenizowaną (z 8 na 5 proc.), produkty dla niemowląt i dzieci (z 8 na 5 proc.), artykuły higieniczne, w tym podpaski, tampony higieniczne, pieluchy (z 8 na 5 proc.), oraz e-booki i e-prasę (z 23 na 8 proc.).

Wprowadzenie zmian przewiduje rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Nowela została przyjęta przez Sejm 19 lipca br.

Nowe regulacje dotyczące stawek VAT mają wejść w życie 1 kwietnia 2020 r.

 
 
Odsłon: 298 Stan : aktualny
Data dodania: 2019-07-24 07:23:00
Ostatnia modyfikacja: 2019-07-28 06:51:00
 
 
   
administrator
 
 
Copyright © 2020 StanCom - Wszelkie prawa zastrzeżone